Ste tudi vi med tistimi, ki bi radi prekrili sivino, ki se je pojavila v vaših laseh ali pa samo spremenili svoj videz? Milijone ljudi po celem svetu si redno barva lase, bodisi s kompletom za barvanje las doma ali pa to delajo pri frizerju. Vendar pa – ali ste se kdaj vprašali, če so barve za lase primerne za zdravje vašega lasišča in za vaše zdravje. Zakaj uporabljati naravne barve za lase? Nekatere kemikalije v klasičnih barvah dražijo kožo, v nekaterih primerih pa celo izzovejo tudi hujše alergijske reakcije.
Katerih kemikalij naravne barve za lase ne smejo vsebovati
Sestavin v barvah za lase je veliko. Barvi pomagajo, da vašim lasem daje čarobni videz. Vendar pa je potrebno paziti tudi na nekaj potencialno škodljivih kemikalij, ki so v barvah za lase precej pogoste.
P-fenilendiamin
Najpogostejša sestavina v oksidativnih barvah za lase na katero se pogosto pojavi reakcija je PPD ali p-fenilendiamin, ki ga najdemo v temnejših odtenkih. Simptomi se razlikujejo. Kažejo se lahko v obliki od alergijskega kontaktnega dermatitisa (srbečica, rdečica kože) do redko smrtno nevarne anafilaksije. P-fenilendiamin je ena izmed mnogih barv premogovega katrana, ki izvirajo iz nafte. Barvila za premogov katran so povezana s številnimi vplivi na zdravje, kot so poškodbe oči in alergijske reakcije.
Poleg ljudi, ki barve uporabljajo, so tej kemikaliji izpostavljeni tudi frizerji, ki barve nanašajo na lase ali strižejo sveže pobarvane lase. Izpostavljenost je tudi zaradi kontaminiranosti delovnega okolja.
PPD se pogosto uporablja v tetovažah s črno kano namesto naravne sestavine. Vsebnost PPD v tem barvilu bi lahko bila strupena, zato se tem tetovažam raje izogibajte. Če ste v preteklosti že imeli tetovažo s črno kano, je tveganje za alergijo na PPD lahko večja. Če ste se na barve črne kane ali PPD, ki vsebujejo barve za lase, že kdaj odzvali z reakcijo, se je barvanju las najbolje izogniti. Barve za lase morajo biti varne. Lahko pa napravite preskus z obliži. Se vam že svita zakaj uporabljati naravne barve za lase
Amonijak
Naravne barve za lase ne vsebujejo amonika. Amonijak je brezbarven plin neprijetnega vonja. Svoje ime je dobil po oazi Amonij (danes Oaza Siva) v severni Afriki, saj so ga pridobivali najprej iz živalskih (kameljih) iztrebkov (1).
Uporablja se v barvilih, saj odpira obnohtno kožico – luskasto zunanjo prevleko las – ki omogoča prodiranje barve globlje v lase. Toda sčasoma lahko uporaba amonijaka pusti suhe in krhke pramene.
V močnih koncentracijah amonijak povzroči močno pekoč občutek. Toda tudi v nizkih koncentracijah, na primer pri barvanju las, lahko draži kožo, dihala ali oči, če ste občutljivi.
Vodikov peroksid
Vodikov peroksid se pri barvanju las pogosto uporablja, saj odstranjuje obstoječi barvni pigment las in omogoča vpijanje novih barv, od kostanjevo rjave do vroče roza. Koncentrirani vodikov peroksid je neprijetna snov – je strupen, če ga zaužijemo ali vdihnemo, in povzroči poškodbe tkiva, če pride v stik s kožo ali očmi.
Vodikov peroksid lahko povzroči izpadanje las, alergijski dermatitis in opekline na lasišču (2). Kot alternativo uporabite naravne barve, kot je na primer kana za lase ali amla za lase, ki ne vsebujejo nevarnih kemikalij.
Svinčev acetat
Naslednja, kemikalija, ki jo naravne barve za lase ne smejo vsebovati je svinčev acetat. Dolga leta se je uporabljal kot barvni dodatek in deluje tako, da kombinira z beljakovinami v laseh. Svinec je strupen in povzroča resne zdravstvene težave tudi v majhnih količinah. Danes je v Evropi prepovedan, zato ga barve za lase najverjetneje ne vsebujejo več.
Previdnost pri uporabi barv za lase
Če še niste prepričani zakaj uporabljati naravne barve za lase lahko naredite naslednje. Pred uporabo barve za lase lahko napravite alergijski test, s katerim preverite, če bo vaš imunski sistem spoznal neko snov kot tujo in proti njej razvil posebej občutljive obrambne limfocite ter odreagiral z alergijsko reakcijo.
Vedno opravite preskus vsaj 48 ur pred uporabo barvila, da preverite, ali niste alergični, tudi če ste to barvilo že uporabljali. Barvo za lase zmešamo s temi kapljicami H₂O₂ in na dolžini 1 namažemo na obliž, ki ga za 24 ur prilepimo na notranjo stran podlakti. Če gre za alergijo, je koža na tem mestu močno pordela.
Skrbno spremljajte kožo. Če se vam pojavi pordelost, srbečica ali pekoč občutek ali se počutite slabo, se izogibajte uporabi te barve za lase.
Tudi če vaša koža ne reagira, se izogibajte daljšemu stiku s kemikalijami za barvanje las. Med nanašanjem barvila nosite rokavice. Barvila na glavi ne puščajte dlje, kot je priporočeno. Po končanem barvanju, ga temeljito sperite.
Kaj storiti, če vaša koža razvije reakcijo?
Če menite, da ste alergični na PPD, je priporočljivo, da obiščete svojega zdravnika, ki vas bo napotil na nadaljnje preiskave.
Alternativa klasičnim izdelkom za barvanje las so naravna barvila kot je kana za lase, ki je pridobljena iz rastline Lawsonia inermis, ki se že stoletja uporablja kot naravno barvilo za lase v državah, kot je Indija. Seveda lahko izberete tudi druge. Pomembno je, da so izdelki za barvanje las ekološko certificirani in ne vsebujejo kemičnih dodatkov (formaldehid, amonijak, peroksid, parabeni,..). Biti morajo 100% naravna. Izdelki Etnobotanika vsebujejo vse zgoraj naštete lastnosti in nimajo neželenih stranskih učinkov na telo. Na lase in na lasišče delujejo negovalno in blagodejno.
Če ste torej prišli do zaključka, da vaša koža reagira na močne kemikalije / dražilne snovi v barvi za lase, preklopite na rastlinska barvila, ki ne vsebujejo amoniaka, peroksida in drugih dodatkov. Ne pozabite na test z obližem, ki ga je potrebno izvesti vsaj 48h pred barvanjem.
Naravne barve za lase [Ki jih lahko pripravite doma]
Poglejmo si nekaj načinov, kako lahko sami izdelate svojo barvo, po kateri hrepenite. To lahko storite naravno, poceni in brez bojazni, da bi škodovala vašemu zdravju. Ti triki so ojačevalci vaše prirojene barve, zato niso tako trajni kot kemična barvila. Če vključite nego las v svojo tedensko rutino samooskrbe, bo to čudovit način, da svojim lasem pokažete nekaj naravne ljubezni in prijeten oddih od kemičnih barvil.
Rdeča pesa in sok korenja
Kot ste glede na sestavine ugotovili že sami, temno rdeča in oranžna barva delujeta tako, da vam dajeta naravne in briljantno rdeče lase.
Za rdeče odtenke lahko uporabite tudi ognjič in hibiskus. Primerna sta predvsem za naravne rdečelaske, ki želijo vnesti svežino v svoj odtenek. Preizkusijo ga lahko tudi rjavolaske, ki želijo bakreni sijaj. Pripravite si čaj iz ognjiča in hibiskusa in pol skodelice čaja razredčite s z dvema skodelicama vode. Na zmernem ognju kuhajte 20 minut, precedite in ohladite.
Kurkuma
Če ste s kurkumo že kdaj kuhali ali delali, veste, da se lahko z njo živo zlato rumeno obarva skoraj vse. To velja tudi za vaše lase.
Limonin sok
Če ste rjavolaska in bi svoje lase radi posvetlili z limoninim sokom, morate vedeti, da vaši lasje po barvanju z limoninim sokom ne bodo blond. Odtenek bo imel barvo podobno medu. Torej rjavo-rumeno. Sonce bo učinek posvetljevanja še povečalo. Podoben učinek kot z limoninim sokom, dosežete tudi s cimetom ali s kamilico.
Kava in črni čaj
Kavo in črni čaj lahko uporabite za potemnitev las. Skuhajte 5 skodelic močne črne kave ali čaja. Lase nato sperite s čajem ali kavo in jih zavijte v folijo. Na laseh pustite pol ure in sperite z mlačno vodo. Postopek ponovite dvakrat na teden. Če želite temnejši odtenek, lahko tudi večkrat.
Zakaj uporabljati naravne barve za lase – Zaključek
Zakaj uporabljati naravne barve za lase? Odločitev je stvar posameznika. Vendar pa imajo naravne barve za lase veliko bolj blagodejen učinek na lasišče. Poglejte si tudi nekaj načinov naravnega barvanja las in si olajšajte odločitev.